Nu är vi med igen!

logo_top

Nu är Gränna Båtklubb med i Svenska Seglarförbundet igen. Efter att vi för två år sedan gick ur Svenska Seglarförbundet (SF) har Gränna Båtklubb åter igen begärt och fått medlemsskap i SF igen. Anledningen är de stundande mästerskap i 11-meter klassen som är planerade till både i år 2015 och 2016.

En bieffekt med att gå med i Svenska Seglarförbundet är att vi samtidigt automatiskt blir medlemmar i både:

 • Smålands Seglarförbund

 • Smålands idrottsförbund

 • Riksidrotts Förbundet

               Logga  SMID-logo-ec-1-pc  Riksidrottsforbundet

 

2 svar till “Nu är vi med igen!”

 1. Hej,

  good news.
  Checkade lite på SSF:s hemsida det finns en reglkurs 8 pass för 3000 SEK + 250 per person för att göra testet. KAn köras via dator och projektor. Kan vi dessutom samla ihop 5 medlemmar får vi tillbaka de 3000 SEK via Idrottslyftet.

  Björn, vore detta inte något och att försöka att Co-odinera det med 606 verksamheten ? Skulle kunna skapa en bra länk mellan Er verksamhet och resten av Klubbens seglare.

 2. Hej!
  När bestämdes det att vi skulle gå med i svenska seglarförbundet igen? Vi gick ju ur för att spara pengar i klubben! Detta beslut togs på ett årsmöte så följaktligen borde ju ett beslut om att gå med igen tas på årsmötet! Det är ju inte gratis att vara med! Mycket konstigt!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.