Ordförandes blogg april/maj 2014
“OBS! Något sent publicerat”
Ännu en vår med full aktivitet i vår hamn.
Bottenläget
På påskafton dök Calle Brengesjö för att komplettera informationen vi har om bottenförhållandena genom scanningen som gjordes i februari.
Hasse, Börje och jag var på land med ”kartan” och Calle i det 7-gradiga vattnet. I över en timme letade han grund och annat av intresse. Vi vet nu att vi har 2 grund 150 resp 170 cm väst E-bryggan.
Dessa är markerade och djupgående segelbåtar ska inte vända in där.
Vi har också en bojsten på ca 170cm djup strax sydost om B-bryggan. När ni seglare lägger i och ut, håll söder ut från kranen.
Vi kommer kanske redan på arbetsdagen flytta in dessa gästbojstenar och förse dom med bojar.
I övrigt tycker vi att det ser lite bättre ut än vi befarat och omflyttningen av båtplatser tror vi ska göra att vi får ett bättre läge i år jmf med förra året. Dock fortsätter diskussionen med kommunen och hamnbolaget hur vi kan förbättra djupsäkerheten ytterligare.
Gästhamnen får, som sagt, bojar isf mooringlinor vilket vi tror blir uppskattat.
Dessutom kommer Peter J och bryggteamet märka ut tydligare vilka djup som gäller.
Servicebryggan
I veckan som gick tog ny styrelsen i hamnbolaget beslutet att sätta av pengar för den nya servicebryggan och medel till nya längre bommar så att även de största båtarna kan få bra platser.
Jobbet med servicebryggan drog igång direkt och nu är stolparna på plats.
Peter Sanden, Peter Lundberg, bryggteamet och flera andra slet hårt i lördags.
Alltmedan båtar sjösattes med större och mindre kranar.