↑ Tillbaka till Seglingskommittén

Skriv ut detta Sida

Resultat

Grevskapsregattan 2016

 Plac. Rorsman Klubb Båt nr SRS Starttid Måltid Seglad tid Korr. tid
1 Sten-Åke Burenby Sommens SS 707 83 1,083 11:42:29 13:48:29 02:06:00 02:16:27
2 Mattias Björklind WSS 11 MOD 108 1,321 11:51:47 13:35:25 01:43:38 02:16:54
3 Kjell Larsson Sommens SS H-båt 607 1,074 11:42:03 13:53:40 02:11:37 02:21:21
4 Björn Sterner GBK 11 MOD 180 1,321 11:51:47 13:45:58 01:54:11 02:30:50
5 Tor Jansson SBK Omega 42 45 1,207 11:47:47 13:54:47 02:07:00 02:33:17
6 Mats Berglund DBS Stratus 8739 1,177 11:46:36 13:58:40 02:12:03 02:35:26
7 Stefan Andell JSS Birdie 32 9710 1,084 11:42:32 14:22:30 02:39:58 02:53:24
8 Johan Helmer GBK CR7 1 1,045 11:40:37 14:27:21 02:46:45 02:54:15
Peter Lundberg GBK Albin 78 344 1,018 11:39:12 Brutit Brutit
Peter Sandén GBK Basic 37 100 1,260 11:49:44 Brutit Brutit

 

Grevskapsregattan 2015

 Plac. Rorsman Klubb Båt Segelnr SRS Seglad tid Korr. tid
1 Kjell Larsson Sommens SS H båt 607 1,071 02:36:13 02:47:18
2 Björn Sterner GBK 11 MOD 180 1,318 02:07:54 02:48:34
3 Peter Sandén GBK Mamba 31 61 1,090 02:45:44 03:00:40
4 Tor Jansson Hjo SS Omega 42 45 1,205 02:30:59 03:01:56
5 Tim Engels DBS Luffe 44 12 1,279 02:23:31 03:03:34
6 Niklas Larsson DBS Contrast 362 225 1,168 02:38:58 03:05:40
7 Michael Eskilsson GBK 11 MOD 122 1,318 02:21:23 03:06:21
8 Henrik Lyckvind DBS 707 66 1,105 02:52:33 03:10:40
9 Jonas Blychert DBS NF 350 1,055 03:01:05 03:11:03
10 Peter Stenbäck Hjo SS Bavaria 35 M 7404 1,249 02:39:33 03:19:17

Grevskapsregattan 2014

Resultat Grevskapsregattan 16 augusti 2014
     SRS Korr ber tid  tidsdifferenser     
PlatsRorsmanKlubbBåtnrMätTab(s)(h)(h:mm:ss)helahalvaStarttidMåltidSegladtidKorr. tid
1Jan ÅgrenDBSX-37111,291121243,36783:22:0400:58:4800:29:2411:08:3213:51:0002:42:2803:29:45
2Kent PerssonHjoSSLuffe 37331,241126123,50343:30:1200:50:4000:25:2011:04:2814:00:5602:56:2803:39:00
3Niklas LarssonDBSContrast 3621,207129683,60213:36:0800:44:4400:22:2211:01:3014:03:5903:02:2903:40:15
4Anders HoffmanDBS7071,083144524,01464:00:5200:20:0000:10:0010:49:0814:16:0003:26:5203:44:02
5Jonas AhlqvistDBSDufor 401991,298120593,34963:20:5900:59:5300:29:5611:09:0414:06:3402:57:2903:50:23
6Tor JanssonSveduddenH 3581411,139137423,81723:49:0200:31:5000:15:5510:55:0314:22:3903:27:3603:56:27
7Tim EngelsDBSLuffe 44121,327117953,27643:16:3501:04:1700:32:0811:11:1714:14:4903:03:3304:03:34
8Tobbe SåthénGBKMaxi Magic1,090143603,98883:59:2000:21:3200:10:4610:49:5414:34:2803:44:3404:04:47
9Jonas BluchertGBKNF3501,103141903,94183:56:3000:24:2200:12:1110:51:1914:35:1103:43:5204:06:55
10Mats AxelssonJSSDehler 2959611,151135993,77743:46:3900:34:1300:17:0710:56:1514:34:1903:38:0404:11:00
11Bengt HjalmarssonGBKArcona 3551301,210129363,59323:35:3600:45:1600:22:3811:01:4614:31:2303:29:3704:13:38
12Christer JohanssonSveduddenHR3121,076145464,04074:02:2600:18:2600:09:1310:48:2114:49:0504:00:4404:19:02
13Björn SternerGBK11 MOD1081,259124323,45343:27:1200:53:4000:26:5011:05:5814:33:1003:27:1204:20:52
14Ulf AxelssonGBKComfort 322271,082144664,01834:01:0600:19:4600:09:5310:49:0115:03:2604:14:2504:35:17
15Johan HelmerGBKSK 40S 911,000156524,34784:20:5200:00:0000:00:0010:39:0815:22:0504:42:5704:42:57
16Henrik LyckvindDBSElvström 717DEN11,136137783,82733:49:3800:31:1400:15:3710:54:4515:07:3404:12:4904:47:12
referens1,000156524,34784:20:5200:00:0000:00:0010:39:0814:42:1404:03:0604:03:06

 

Grevskapsregattan 2013

Resultat Grevskapsregattan 17/8 2013        
           
Placering Skeppare Klubb Båt typ Målgångstid Klubbmästerskap
1 Tor Jansson SBK H 35 14.05.30  
2 Tomas Harloff DBS X-102 14.05.53  
3 Kent Persson HSS Luffe 37 14.06.52  
4 Tim Engels DBS Luffe 44 14.09.07  
5 Niklas Larsson DBS Contrast 362 14.10.19  
6 Göran G-son DBS Elan 380 14.10.43  
7 Bengt Lofthammar DBS X 35 14.11.59  
8 Björn Sterner GBK 11: Meter O.D. 14.12.36 Klubbmästare
9 Lotta Karlge HSS Bavaria 35 Ma 14.15.36  
10 Niklas Magnusson DBS Svea Kryssare 14.22.19  
11 Birgit Lindbom GBK Albin 78 14.24.51  
12 Johan Helmer GBK SK 40 – 1908 14.25.55  
13 Anders Nilsson DBS Shipman 28 14.28.31  
14 Håkan Frylén GBK Mamba 31 15.18.03  
15 Anton Gylensvaan SBK Becker 27 15.38.58  

 

Grevskapsregattan 2012

Resultat Grevskaps regatta 18/8 2012
Placering Skeppare Båt typ Klubb
1 Tim Engels Luffe 44 DBS
2 Kent Persson Luffe 37 HJSS
3 Göran Gustavsson Elan 380 DBS
4 Jonas Ahlqvist Dufor 40 DBS
5 Tor Jansson H 35 HJSS
6 Björn Sterner 11: Metre GBK
7 Nicholas Fokine Fortissimo GBK
8 Fritjof Sunesson H 35 DBS
9 Mats Berglund Albin Stratus DBS
10 Jonas Bengtssson S-30 DBS
11 Fredrik Huus Tallwind 33 JSS
12 Peter Sanden Mamba 31 GBK
13 Annika Malmqvist Albin Nova DBS
14 Stefan Andell Birdie 32 DBS
15 Åsa Baaz Fenix SVBK
16 Anneli Axelsson Comfort 32 GBK
17 Mikael Holm  Comfort 30 JSS
18 Ronny Ottosson ÅH -30 1978 JSS

Permalänk till denna artikel: http://grannabatklubb.com/sektioner/seglingssektionen/resultat/