Ordförandes Tomteblogg 2014
Bästa klubbvänner
Om förra säsongen var en av de mest intensiva i klubbens historia så har 2014 varit lite mer av ett ”normalår”, ja nästan i alla fall…
Året startade som vanligt efter årsmötet i mars med två vårarbetsdagar.
Första arbetsdagen var 12 april med väldigt mycket bryggjobb. Bland annat flyttade vi om bommarna för att klara målet att ingen ska ”hitta” några grund. Det har i stort fungerat bra.
Tack Ingvar och Håkan i hamnkommitteen för era insatser under året.
I maj var det dags föra andra arbetsdagen. Nu skulle vi bygga nya servicebryggan.
Ett exempel på samarbetet med hamnbolaget. Jag blir nästan tårögd när jag tänker på hur en liten klubb som vår kan uträtta storverk!! Det blev bara så fantastiskt fint.

Tack till alla er som gjorde det möjligt!!
Vårarbetet följdes av en riktigt fin båtsommar.
Extra roligt att vi fick rekordmånga båtgäster.

Gästhamnschefen Peter Johansson rapporterade upp till 50 båtar toppveckorna.
Rekordintäkter till klubben. Tack till dig Peter, Rökeriet och alla hamnvärdar.

Säsongen 2015 ska bli ännu bättre för våra gäster… eller hur?
Årets Rödingfisketävling avgjordes under sedvanliga förhållanden.
Vinnare i år blev Henrik Svensson, grattis!
2:a blev Kent Björk
3:a Jocke Hultberg
Grevskapsregattan blev en fin tävling även i år.

Årets vinnare blev Jan Ågren Domsands Båtsällskap, Grattis!
2:a blev Kent Persson Hjo Segelsällskap
3:a Niklas Larsson Domsands Båtsällskap
Tack Peter och Björn för ett bra arrangemang.
Säsongen avslutas ”som vanligt” med en arbetsdag på förmiddagen, följd av klubbdag på eftermiddagen den 11 oktober. Riktigt bra uppslutning och många kloka synpunkter.
Bengt Ottosson och Hasse Lugn från hamnbolaget var på plats för att informera och svara på frågor.
Året avslutas med två trevliga klubbaktiviteter.
Hasse och Agneta Palmberg tog med oss ut på de stora haven.

Tomtenisse Erixson och Nissorna Ann-Kathrin, Annelie och Kicki i aktivitetskommittén bjöd på julglögg i klubbstugan andra advent, (snart traditionsenligt?).
Styrelsen har träffats ca 10 ggr under året och jag tycker styrelsearbetet har fungerat bra.
Med undantag för sorgen, saknaden och tomrummet efter ett par av våra verkliga profiler, Bosse Törnkvist och Janne Fransson känner jag mig nöjd med den gånga säsongen.
Stort tack till våra duktiga kommittéer. Stort tack Göran Lago för ditt fina arbete, alltid positiv och proffsig. Roligt också att kunna konstatera att samarbetet med nya styrelsen i hamnbolaget fungerar väldigt bra.
Inför kommande vår och sommar tror jag att just det nära och konstruktiva samarbetet med hamnbolaget blir nyckeln till att göra Gränna till Vätterns finaste hamn. För oss båtägare, för gästbåtar och för stadens övriga besökare.
Vad händer mer? Vi har planerat årsmötet till 22 mars. Då väljer vi klubbfunktionärer och regering.
På vårarbetsdagarna ska vi komplettera servicebryggan med latrintömningsstation. Jag hoppas att gästhamndelen blir muddrad till ”rätt” djup. Vi har troligen en ny bryggdel i förlängningen av E-bryggan.
I augusti hoppas klubben kunna arrangera ett öppet ”Nordiskt” mästerskap i segling. Klassmästerskap för 11-båtar. En arbetsgrupp under ledning av Björn Sterner är i full gång med planeringen. Ska bli kul att sätta Gränna på seglarkartan. En konsekvens av detta är att klubben kommer att återinträda som medlem i Svenska seglarförbundet.
Jag berättar mer om detta och mycket annat på årsmötet i mars. Missa inte det!
Till er alla från oss i styrelsen
En Riktigt god jul